Irina Kondratenko
Irina Kondratenko pochází z Lotyšska, ale již dlouhodobě působí v České republice. Vystupuje nejen sólově, ale i s řadou českých a zahraničních orchestrů ve Francii, Německu, Itálii, Brazílii, Argentině, Belgii, Taiwanu, Japonsku, Rakousku.
Je vyhledávanou partnerkou pro komorní koncerty, pěvecké recitály a nahrávky českých i zahraničních interpretů (Josef Suk, José Cura, Marina Domašenko, Ludmila Peterková, Sharon Kam, Anda-Louise Bogza, Dana Burešová aj.).

Jako profesorka klavíru je zvána ke spolupráci na Mezinárodní akademii komorní hudby a jako členka porot mezinárodních a národních klavírních soutěží. Věnuje se intenzivně pedagogické práci, za kterou sklízí v České republice a v zahraničí mimořádné úspěchy. Za poslední akademický rok získala se svými žáky více než 50 prvních cen v různých kategoriích na mezinárodních soutěžích v Evropě a USA. Na každé z těchto soutěží její studenti získali také absolutní vítězství, speciální ceny a Irina Kondratenko ocenění nejlepšího pedagoga.

S mladými adepty klavírního umění spolupracuje také v rámci mistrovských kurzů, kterých se zúčastňuje v České republice i v zahraničí. V současné době rovněž rozšířila své aktivity na pozici umělecké ředitelky festivalu "Krumlovské recitály", který probíhá každoročně na podzim v Českém Krumlově.

V roce 2007 byla vyhlášena Ženou roku v oblasti umění a kultury. Je laureátkou národních a mezinárodních soutěží a nositelkou Evropské ceny Gustava Mahlera, Ceny zahraničního tisku a řady významných pedagogických ocenění.

Při příležitosti jejího recitálu, 2.11.2013 v Českém Krumlově, proběhl křest nového sólového alba "Journey", na kterém představila skladby Johanna Sebastiana Bacha
a Césara Francka.

S houslistkou Janou Vonáškovou - Novákovou nahrála CD obsahující Sonáty pro housle a klavír Johannese Brahmse, které vydá Supraphon v dubnu 2014.

česky anglicky email